Četla jsem si několik Vašich článků a zjistila jsem, že spořit si peníže přes IŽP opravdu není výhodné. Pojistka mi běží už 3. rok a platím ji jen proto, abych nepřišla o všechny vložené peníze. Neposílám tam nějakou velkou částku, ale i 1000 Kč měsíčně se určitě dá investovat lépe. Můžete mi prosím poradit, jak mám s pojistkou typu ING Smart naložit? Když už ji platím 3 . rokem a životní pojištění si momentálně platit žádné nechci, jen bych chtěla nějak rozumě vkládat alespoň těch 1000 Kč měsíčně do něčeho, co se mi do budoucna bude zhodnocovat?Je lepší to dát třeba do klasického stavebního spoření? A jak tedy naložit se stávajícím IŽP, abych o vložené peníze zcela nepřišla?

Pojďme se spolu podívat na pojistku jako na rezervu.
Představme si, že jste náruživá motorkářka. Máte v garáži 7 motorek a 2 skůtry. Na dvoře před garáží se válí spousta náhradních dílů z vraků, které vám vozí kamarádi. V takovém případě máte zřejmě dostatečné rezervy pro případ, že se vám jedna z motorek porouchá, jednu nabouráte a jednu vám ukradnou. Pořád máte na čem jezdit. Zřejmě se rozhodnete motorky nepojišťovat (povinné ručení samozřejmě ano Veselý obličej). Ale co kdybyste měla motorku jenom jednu a ještě ji potřebovala k výkonu své práce (rozvoz zásilek – motokurýr)?
Teď od motorek k vám. Porouchaná motorka vás jenom trochu naštve, ale spravíte si ji. Ukradená vás naštve víc. Ale ta nabouraná může mít zásadní vliv na váš příjem (pokud jste na ní při bouračce seděla). Možná se budete z bouračky tři měsíce léčit a nebudete tedy chodit do práce. Pokud máte tolik příjmů jako motorek, potom to možná nevadí, protože např. nájem bytu, autorská práva a kapitálové příjmy budou nerušeně směřovat dále na váš účet. Ale co když máte jenom jediný příjem, který musíte aktivně vytvářet (zaměstnanecký poměr)?
Máme za sebou vánoce se záplavou pohádek. V klasické pohádce se chuďas směje a zpívá si, zatímco boháč má hlavu v dlaních a pořád se bojí. Boháč už totiž ví, jaké to je, NĚCO mít, a jaké by to bylo o TO přijít. Proto má strach.
V reálném životě je třeba s reálnými penězi nakládat podle jistých pravidel.
 
1. Pravidlo: Vytvoř si dostatečnou rezervu. Pokud nemáš vlastní peníze, tak si rezervu kup! Koupená rezerva se jmenuje pojistka.
 
Nyní nečekejte výčet dalších pravidel (existují, ale pro tuto odpověď nejsou důležitá).
Položte si otázku: Jak bych žila, kdybych přišla o svůj příjem z důvodu.... (onemocnění na týden/na měsíc/na rok/na 10 let, ztrátou schopnosti pracovat, narozením dítěte, příletem Marťanů, kteří ukradnou lidstvu všechny peníze...)?
V případě, že na některou alternativu nemáte dostatečnou rezervu na plnohodnotný (!) život, potom si kupte rezervu, pokud je to vůbec možné (Marťany ignorujte).
 
Budete-li ignorovat tvorbu rezerv na ochranu své životní úrovně, může se vám to velmi vymstít. Jak dlouho budete schopna žít z rezervy-investice ve výši 24000,- Kč (tvoříte ji dva roky ve výši 1000,-/měsíc)??
Moje odpověď na vaši otázku tedy zní: postupujte podle 1. pravidla, zkontrolujte výši vlastní rezervy na všechny předpokladatelné kolapsy. Pokud je nízká, kupte si dostatečnou rezervu. Teprve potom uvažujte o zrušení pojistky.
 
Osobně doporučuji konzultaci s odborníkem.


 Zpět do poradny

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

Jak nenaletět finančním upírům
zpracováním osobních údajů