Znáte pojem finanční nevěra? Týká se vás nebo vašeho partnera?
30. 06. 2021

Znáte pojem finanční nevěra? Týká se vás nebo vašeho partnera?

Možná vás to překvapí, ale někteří z nás, když si koupí drahé oblečení nebo drahou věc jen pro sebe, to před svým partnerem zatají. Třeba tak, že věc schovají do skříně a vyndají až po pár dnech nebo týdnech. Pokud pak jejich partner řeší, zda se jedná o něco nového, řeknou mu, že už to mají delší dobu a že si toho prostě jen nevšiml dřív.

Podle některých průzkumů má prý podobnou taktiku až sedm procent žen. A pozor - jen dvě procenta mužů. Pravdou však je, že mužské „tajné“ nákupy bývají někdy výrazně dražší. Jenže golfové vybavení nebo novou motorku do skříně prostě jen tak neschováte.

Většinou však nezáleží na částce, ale na tom, zda by utajované nákupy váš partner považoval za jakousi finanční nevěru. Někdo totiž žárlivě střeží svoje i partnerovy finance, jiný to neřeší a někteří mají i z těchto důvodů oddělené účty. Prostě aby si každý mohl koupit, po čem jeho srdce touží a na co má peníze a nemusel to před tím druhým omlouvat nebo tajit.

Existuje vůbec finanční nevěra?

Vždycky záleží na tom, jaký mají partneři mezi sebou vztah a také nastavená pravidla a zda vzájemně znají například výši svého platu. Podle jednoho z posledních průzkumů o financích v partnerství to ale spíš vypadá, že si Češi finančně nevěrní nejsou.

Většina z nás prý doma mluví se svými partnery o financích naprosto otevřeně a dokonce netají ani svoje osobní nákupy. Osmdesát procent z nás netají před svým partnerem ani přesnou výši mzdy. U dalších pak jejich partner ví alespoň jeho přibližnou výši.

Přesto se najde zhruba pět procent těch, kteří vůbec se svým partnerem finance neřeší nebo se mu alespoň nesvěřují, jaká je výše jejich platu. To platí především u věkové kategorie 45 až 53 let. Mladší ročníky většinou svoji mzdu před protějšky netají a věková kategorie do 26 let nemá problém se sdílením výše svého platu téměř vůbec.

Osobní záležitost

Pro někoho jsou finance prostě osobní záležitostí, se kterou se nesvěřují ani svému partnerovi. Někteří jsou třeba jen opatrní nebo dokonce zklamaní v otázce peněz z minulých vztahů, případně i z toho současného. A jiní si raději schovávají finance bokem pro případ rozvodu. Prostě co člověk, to vlastní postoj k penězům.

Ohledně nákupů, a to především ve vyšší cenové relaci, se ale většina z nás doma radí. Typicky při nákupech spotřebičů do domácnosti, kol, aut a podobně. Někdy však při nákupech dražších věcí sám pro sebe před partnerem raději zatajíme plnou cenu. A dělá to tak údajně dokonce každý šestý muž a každá sedmá žena.

Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

zpracováním osobních údajů