Spořicí účty: Kdy se vyplatí a jak je efektivně využít?
16. 10. 2024

Spořicí účty: Kdy se vyplatí a jak je efektivně využít?

Spořicí účty jsou oblíbeným nástrojem pro bezpečné ukládání peněz, které chcete mít rychle k dispozici. I když nenabízejí vysoké zhodnocení, poskytují výhodu v podobě likvidity a minimálního rizika. Zjistěte, jaké jsou hlavní výhody i nevýhody spořicích účtů a kdy je vhodné je využít jako součást finanční strategie.

Výhody spořicích účtů: Proč byste je měli zvážit

Spořicí účty jsou mezi lidmi oblíbené hlavně díky své jednoduchosti a bezpečnosti. Jednou z největších výhod je, že vaše vklady jsou obvykle pojištěné až do určité výše, což zajišťuje ochranu vašich úspor i v případě krachu banky. Tato bezpečnost je zásadním důvodem, proč mnoho lidí volí právě spořicí účty pro uchování svých financí na horší časy nebo pro krátkodobé finanční cíle.

Další výhodou je snadný přístup k uloženým penězům. Většina spořicích účtů umožňuje rychlé a bezplatné převody na běžné účty, což je ideální, pokud potřebujete hotovost rychle a nechcete čekat na dlouhé výpovědní lhůty či složité schvalovací procesy. Kromě toho jsou spořicí účty flexibilní v tom, že můžete peníze vkládat a vybírat kdykoliv potřebujete, což z nich činí vhodný nástroj pro správu krátkodobých finančních rezerv.

Spořicí účty jsou také výborným prostředkem pro ty, kteří chtějí mít své finance uspořádané a nechtějí podstupovat zbytečné riziko. Ačkoliv úroky nejsou vysoké, peníze na spořicím účtu nejsou ohroženy ztrátami jako v případě investic na finančních trzích, kde může hodnota investice výrazně kolísat.

Nevýhody a limity spořicích účtů: Kdy se jim vyhnout

Přestože jsou spořicí účty bezpečným místem pro uložení peněz, mají své nevýhody, které je třeba zvážit. Jedním z největších problémů je nízká úroková sazba. Výnosy ze spořicích účtů sotva pokrývají inflaci, což znamená, že reálná hodnota vašich úspor se časem snižuje. Pokud tedy hledáte nástroj pro zhodnocení peněz, spořicí účet vám z dlouhodobého hlediska nemusí nabídnout dostatečný výnos. Peníze uložené na spořicím účtu sice zůstanou v bezpečí, ale z pohledu růstu majetku vám nepřinesou kýžené výsledky.

Pro lidi, kteří chtějí dlouhodobě investovat a dosáhnout vyšších výnosů, jsou vhodnější alternativy, jako jsou investice do akcií, podílových fondů nebo nemovitostí. Spořicí účet je proto vhodnější spíše pro krátkodobé úspory nebo jako rezerva pro neočekávané výdaje, než jako hlavní prostředek budování bohatství.

V neposlední řadě stojí za zmínku omezené možnosti, které banky často nabízejí v rámci spořicích účtů. Například některé účty mají omezený počet bezplatných převodů měsíčně nebo jsou úrokové sazby podmíněny splněním dalších kritérií, jako je aktivní využívání běžného účtu. Tyto faktory mohou snižovat atraktivitu spořicích účtů.

Spořicí účet jako součást vaší finanční strategie

Spořicí účty jsou ideálním nástrojem pro ty, kteří chtějí své peníze bezpečně uložit a mít je rychle k dispozici. I když nepřinášejí vysoké zhodnocení, jejich největší výhodou je nízké riziko a snadný přístup k úsporám. Pokud ale plánujete dlouhodobě investovat a chcete své finance efektivně zhodnotit, vybírejte mezi jinými finančními produkty.

Potřebujete poradit s výběrem lepší možnosti zhodnocení vašich peněz? Neváhejte se na mne obrátit a zjistěte, která strategie je pro vás ta pravá. Stačí využít kontaktů na tomto webu.

Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

Jak nenaletět finančním upírům
zpracováním osobních údajů