Připraveni na nečekané: Jak čelit ztrátě zaměstnání
20. 3. 2024

Připraveni na nečekané: Jak čelit ztrátě zaměstnání

V časech finanční nejistoty a vysoké inflace je ztráta zaměstnání obavou mnohých lidí. Tyto rady vám pomohou, jak být připraveni na všechny možné scénáře, snížit stres spojený s možnou ztrátou práce a vytvořit si pevný základ pro vaši finanční nezávislost v případě nečekaných událostí.

Plánování: Jak si vytvořit finanční polštář

Vytvoření finančního polštáře je klíčovým krokem k zajištění vaší finanční bezpečnosti, zejména v situaci, kdy čelíte nejistotě v zaměstnání. Prvním krokem je posouzení vašich aktuálních příjmů a výdajů, abyste mohli určit, kolik si můžete pravidelně odkládat stranou. Cílem je mít dostatečnou rezervu, která pokryje vaše životní náklady alespoň na šest měsíců.

Důležitou součástí tohoto procesu je revize vašich výdajů a identifikace oblastí, ve kterých je možné ušetřit. Může to zahrnovat snížení nepotřebných výdajů, jako je předplatné služeb, které nevyužíváte, nebo přechod na levnější alternativy u nezbytných služeb.

Dalším krokem je optimalizace vašeho spoření a investic. To znamená nejen pravidelné odkládání peněz na spořicí účet, ale také investování do nástrojů s vyšším potenciálním výnosem, které mohou vaši rezervu v průběhu času zvětšit. Přesto je důležité mít na paměti, že s vyšším výnosem je spojeno i vyšší riziko, takže je klíčové najít rovnováhu, která odpovídá vaší rizikové toleranci.

V neposlední řadě je důležité pravidelně revidovat a upravovat váš finanční plán. Životní situace se mění a s nimi i vaše finanční potřeby a cíle. Pravidelným přehodnocováním svého finančního plánu a přizpůsobením svých spořicích a investičních strategií můžete zajistit, že budete připraveni na jakékoli budoucí výzvy.

Překlenutí období nejistoty: Strategie pro hledání nového zaměstnání

Při hledání nového zaměstnání je důležité se strategicky připravit a aktivně hledat příležitosti. Začněte aktualizací životopisu a LinkedIn profilu, aby co nejpřesněji odrážely vaše dovednosti, zkušenosti a úspěchy. Důležité je také budování a udržování profesní sítě; neváhejte navazovat nové kontakty a upevňovat ty stávající. Zkuste navštěvovat odborné akce a webináře ve vašem oboru pro rozšíření vašich znalostí a sítě kontaktů. V neposlední řadě, investice do dalšího vzdělávání nebo získání nových certifikací může zvýšit vaši atraktivitu pro zaměstnavatele.

Nezapomeňte na aktivní hledání práce prostřednictvím online pracovních portálů a sociálních sítí, kde můžete najít nabídky práce, které nejsou zveřejněny nikde jinde. Optimistický a otevřený přístup k hledání práce může urychlit proces nalezení nového zaměstnání a zároveň vám může poskytnout možnost pro osobní a profesní růst.

Ztráta zaměstnání může být náročná, ale s přípravou a aktivním přístupem se může stát zdrojem nových příležitostí. Vytvoření finančního polštáře a strategické plánování pro nečekané situace zvyšuje vaši odolnost a snižuje stres spojený s možnou ztrátou práce. 

Aktivní hledání nového zaměstnání, rozvíjení dovedností a budování profesní sítě otevírají dveře k novým kariérním možnostem. Přijměte tyto výzvy jako příležitost k růstu a nezapomeňte, že pokud máte jakékoliv otázky ohledně spoření a investic, jsem tady pro vás.

Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

Jak nenaletět finančním upírům
zpracováním osobních údajů