Pojistné smlouvy je potřeba aktualizovat, především pojištění nemovitosti
11. 8. 2021

Pojistné smlouvy je potřeba aktualizovat, především pojištění nemovitosti

Napadlo vás někdy, že je potřeba pojistné smlouvy aktualizovat? Obzvlášť ty, které se týkají vaší nemovitosti a domácnosti? Důležité to je hlavně tehdy, když si například přistavíte nové patro nebo zrekonstruujete byt nebo dům. Vaše nemovitost totiž přístavbou nebo rekonstrukcí získala na hodnotě a pokud svoji pojistnou smlouvu nezaktualizujete, stává se díky tomu vaše nemovitost tzv. podpojištěnou.

Co znamená podpojištění?

Je to výraz pro stav, kdy je nemovitost pojištěna na nižší částku, než je její skutečná hodnota. Možná vás napadne, že aspoň neplatíte za pojištění tolik. Jenže, pokud máte nemovitost podpojištěnou, může dojít k situaci, že v případě čerpání pojistky pak vyplacená částka nepokryje skutečný rozsah škod. A to právě kvůli tomu, že pojistka byla sjednána na nižší hodnotu nemovitosti.

Například u nově postaveného patra a neaktualizované smlouvě se může stát, že samotné patro vlastně není pojištěné. Je to proto, že v pojistné smlouvě není aktualizovaná obytná plocha, ale je tam uvedena jen ta původní.

Nicméně podpojištění nevzniká jen kvůli rekonstrukci nebo přístavbě patra. Vaše nemovitost nabývá na hodnotě také například přístavbou garáže či bazénu a lepším vybavením. Když si totiž nakoupíte nové spotřebiče, moderní elektroniku nebo třeba investujete do obrazů, mincí nebo jiných sběratelských artiklů, navyšujete tím i celkovou hodnotu vybavení domácnosti a nemovitosti.

A správně nastavená pojistka je pak důležitá pro to, abyste dostali odpovídající plnění v případě závažných pojistných událostí.

Svoji nemovitost máme často lépe pojištěnou než svoje zdraví

Bohužel platí, že velká část z nás má opravdu pojištěný svůj majetek víc než vlastní život a zdraví. Ale to je každého volba. Cílem dnešního článku nemá být polemika nad tím, která pojistka je důležitější. Cílem je připomenout, že pojistné smlouvy je potřeba aktualizovat. Obzvlášť pak pojištění nemovitosti. A to ideálně každé dva až tři roky, maximálně jednou za pět let. Samozřejmostí by vždy měla být aktualizace pojistky v případě rekonstrukce nebo větších úprav nemovitosti.

Podle údajů od pojišťoven je podpojištěný zhruba každý šestý dům nebo domácnost. U starších pojistek to může být dokonce až téměř třetina všech nemovitostí. A co vy? Aktualizovali jste v poslední třech letech svoje pojistné smlouvy? Jestli ještě ne, tak se mi ozvěte se a podíváme se na to společně.

Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

Jak nenaletět finančním upírům
zpracováním osobních údajů