Nižší příjem a méně úspor. I to jsou u některých z nás důsledky pandemie
25. 8. 2021

Nižší příjem a méně úspor. I to jsou u některých z nás důsledky pandemie

Nedávno mi jeden známý vykládal, jak musel v době pandemie sáhnout do svých úspor. Bohužel pracuje v jednom z nejvíc zasažených oborů a tak se mu výrazně snížily příjmy. Do budoucna se tak dá očekávat, že tenhle můj přítel bude muset víc šetřit. A nebude jediný. Za poslední rok se totiž příjem snížil více než třetině Čechů.

Jednou z možností, jak tuto situaci ustát, je snížit svoje výdaje a peníze si takzvaně šetřit. Už teď se ukazuje, že šetříme víc než předchozí roky. Omezili jsme výdaje za jídlo mimo domov, samozřejmě i kvůli zavřeným restauracím, ale i za běžné nákupy, dovolenou nebo služby. Výdaje za služby se snížily o 46 procent a za běžné nákupy až o 40 procent. Třetina z nás šetřila také na nákupu alkoholu.

Přesto dvě pětiny dotazovaných i přes snížení výdajů přiznávají, že mají menší úspory než před vypuknutím pandemie. Se svými úsporami by tak zhruba 40 procent vystačilo bez příjmu už jen měsíc nebo dva. Na druhou stranu podobná procenta, konkrétně 35 procent, má úspory na období bez příjmu ještě na víc než čtyři měsíce. Z toho dokonce až 20 procent dotazovaných na víc než sedm měsíců.

Nicméně podobná čísla ukazovaly výzkumy i v roce 2020, kdy ještě následky pandemie na naši finanční situaci nebyly tak silné.

Šetří se i na penzijním spoření

Zajímavé však je, že zhruba každý desátý v průzkumech uvádí, že si kvůli své finanční situaci v současné době přestal platit penzijní spoření. Celkově se více než pětina Čechů finančně nijak nepřipravuje na důchodový věk. Někteří počítají, že jim ve stáří vystačí životní úspory, a jiní spoléhají na to, že je zabezpečí starobní důchod. 

Jenže v období finanční nejistoty bychom se na důchodový věk měli připravovat spíš víc než míň a nespoléhat na to, že se o nás postará stát. Však se také 35 procent oslovených obává, zda stát bude mít v budoucnu na vyplácení důchodů a také, jestli se i oni sami dokážou na stáří finančně zabezpečit.

Proto je vždy potřeba si svoji finanční situaci dobře zhodnotit a zvážit, jaké finanční produkty využívat, zda investovat a jakým způsobem nejlépe spořit. Nejen kvůli pandemii a důchodům. 

Potřebujete svou finanční situací zhodnotit a udělat si finanční rozvahu? Nebo chcete správně nastavit svoje investice, spoření nebo pojištění? Ozvěte se mi přes stránku s kontaktními údaji.

Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

Jak nenaletět finančním upírům
zpracováním osobních údajů