Neplaťte zbytečně! Ušetřete za vodu i energie díky jednoduchým změnám ve svojí domácnosti (1. část)
3. 11. 2021

Neplaťte zbytečně! Ušetřete za vodu i energie díky jednoduchým změnám ve svojí domácnosti (1. část)

Všude kolem nás se teď probírají ceny elektřiny a jak to bude dál s mnoha dodavateli. Často se mluví také o cenách za vodu a teplo. Ale vše má společného jmenovatele. Peníze a to, jak za nezbytně nutné poplatky a komodity ušetřit nebo aspoň neplatit tolik. Pojďte se proto teď podívat, co pro svoji peněženku můžete udělat ve svojí domácnosti jednoduše i vy. Dnes začneme s tipy na úsporu nákladů za vodu, příště se podíváme na energie.

Vzpomeňte si na rady svých rodičů

Taky patříte mezi ty, kteří nechávají volně téct vodu při mytí nádobí? Prý je to až třetina z nás. Někteří pak nechávají téct vodu i po celou dobu, co si mydlí ruce nebo si ve sprše nanášejí do vlasů šampon. Případně některým z nás teče z kohoutku voda i po celou dobu čištění zubů.

Téměř každý si ale z dětství pamatuje rady, jak nenechávat téct vodu zbytečně. Ty zahrnovaly i to, jak si správně čistit zuby nejen z hlediska techniky čištění. Většinu z nás totiž rodiče učili následující postup: namočit si kartáček, vypnout vodu, dát pastu, vyčistit zuby, zapnout vodu, vypláchnout si ústa a propláchnout kartáček.

Možná nastal čas si vzpomenout na rady svých rodičů a přestat nechávat téct vodu při činnostech, kdy to není nezbytně nutné. Nejen u čištění zubů. K většímu plýtvání vodou a také logicky k vyšším nákladům za vodu než při čištění zubů ale dochází v domácnosti při osobní hygieně jako je sprchování a koupele ve vaně. 

Sprchujete se nebo se spíš raději koupete?

Během jednoho sprchování spotřebujete v průměru 20 až 60 litrů vody v závislosti na délce sprchování. Plně napuštěná vana dokonce dokáže pojmout až 100 litrů vody. Takže, když si dáte každý den dlouhou sprchu a jednou týdně si ještě napustíte vanu pro relax a odpočinek, můžete se dostat na spotřebu přes 400 litrů vody na osobu za týden jen při sprchování a koupání.

Tady je tedy velký prostor ušetřit. Zkrátit sprchování na maximálně pět minut, nenapouštět si úplně plnou vanu a také si na sprchu nainstalovat úspornou hlavici nebo perlátor. Ten můžete namontovat i na baterii u umyvadla nebo v kuchyni. Perlátor usměrňuje proud vody a provzdušňuje ho tak, že snížený průtok vody ani nepoznáte. Přitom můžete díky úsporné hlavici nebo perlátoru ušetřit i více než polovinu vody. 

Jenže to není jen o sprchování a koupání, ke spotřebě vody na osobní hygienu musíme ještě připočíst spotřebu vody na praní, úklid a hlavně mytí nádobí. Například když dvakrát denně umyjete nádobí pod tekoucí vodou, můžete spotřebovat dalších 70 litrů za den. Přitom stačí jen jednoduše zavřít dřez, umýt nádobí v napuštěné vodě a pak je jen pod tekoucí vodou rychle opláchnout.

Myčka a duální splachování můžou být řešením

Pokud chcete za vodu na mytí nádobí ušetřit ještě víc, pořiďte si myčku. U myčky totiž spotřebujete podle zvolených programů jen 10 až 20 litrů vody na jedno mytí. Navíc i při vícepočetné rodině stačí obvykle myčku pustit jednou za den. Důležité ale je, abyste ji vždy zcela naplnili a nepouštěli mycí cyklus u poloprázdné myčky.

Stejně tak nesplachujte na záchodě větším množstvím vody, než musíte. Vody na toaletě totiž každý z nás spotřebuje za den zhruba 25 litrů, u čtyřčlenné rodiny je to tedy dalších 100 litrů vody za den. Proto používejte tzv. duální splachování a jestli ho ještě nemáte, pořiďte si ho. Duální splachování vám totiž umožní si vybrat množství vody na spláchnutí. Díky používání menšího objemu můžete snížit spotřebu vody na záchodě až téměř o polovinu. 

A pokud vám protéká záchod a vy s tím nic neděláte? Tak vyhodíte doslova svoje peníze do kanálu. Náklady za vodu ztracenou kvůli silně protékajícímu záchodu (nebo kohoutkům) totiž můžou jít za rok až do tisíců. A to je úplně zbytečný zásah do vaší peněženky. Vodě a ušetřeným penězům zdar. :)

Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

Jak nenaletět finančním upírům
zpracováním osobních údajů