Neplaťte zbytečně! Ušetřete za vodu i elektřinu jednoduše (2. část)
17. 11. 2021

Neplaťte zbytečně! Ušetřete za vodu i elektřinu jednoduše (2. část)

Nikdo z nás nechce platit zbytečně. Ať už se to týká čehokoliv. V minulém díle jsme se podívali na téma úspory za vodu, dneska se koukneme víc na možné úspory nákladů za elektřinu a energie.

Hlavním tématem je správné „topení“ a také velké spotřebiče, které zapínáme často nebo běží prakticky pořád. Mezi takové spotřebiče patří lednička. Ta tvoří až čtvrtinu energetické spotřeby domácnosti. Na druhém místě je pak pračka s pětinou spotřeby. Televize, světla, počítače, routery a nabíječky mobilních telefonů a tabletů tvoří překvapivě jen zhruba 10 procent celkové spotřeby energií v domácnosti.

Samozřejmě pak ještě záleží na tom, jestli máte a používáte myčku a sušičku nebo jak dlouho míváte zapnutou televizi v průběhu celého dne.

Lednička, pračka, myčka a sušička – největší „žrouti“ elektřiny

U ledničky i starých spotřebičů ještě z 90. let 20. století nebo z let do roku zhruba 2010, zvažte koupi nových, i když vám třeba ještě slouží. Spotřeba energie a vliv na vaši peněženku u starých spotřebičů může být oproti novým přístrojům v řádech desítek procent. Před jejich výměnou je ale vhodné si návratnost investice do nového spotřebiče propočítat.

U spotřebičů jako je myčka a pračka se při koupi zajímejte o spotřebu vody i elektřiny. A obecně u spotřebičů také o takzvanou energetickou třídu. Ta nejlepší už nemá označení A s třemi plus, ale jen A. Dále se energetické třídy rozlišují až do písmene G.

A co sušička? Z hlediska energií není sušička právě nejúspornější spotřebič. Rozhodně je však její používání pohodlnější než sušit prádlo na sušáku, i když to vás nic nestojí. Na druhou stranu, pokud budete sušit prádlo na topení, není to také nejoptimálnější varianta.

Zabraňujete tím totiž přestupu tepla z radiátoru do vzduchu místnosti. Pro ztráty tepla nebo spíš zbytečné topení platí, že by u zdrojů tepla neměl stát ani žádný nábytek nebo zařízení, které brání přestupu tepla do vytápěných prostor. A také radiátory by rozhodně neměly být zahaleny zataženými závěsy.

Tipů, jak ušetřit za vodu, energie a elektřinu existuje mnoho

Ne všechny však musíte nutně zavést. Ale každý, i třeba drobný krůček za úsporou vody, energií i vašich peněz se vyplatí. Kdybychom to měli shrnout, tak na vodě můžete ušetřit nejlépe tím, že nebudete nechávat zbytečně téct vodu při osobní hygieně i mytí nádobí. A taky si zkontrolujete a případně i opravíte protékající kohoutky a nádržky na vodu na záchodě.

Na energiích ušetříte zase tím, že si pořídíte spotřebiče s vysokou energetickou třídou a tudíž i nízkou elektrickou spotřebou. Myčku i pračku budete zapínat jen zcela naplněné a při praní snížíte teplotu praní z 90 stupňů na šedesát. U málo špinavého nebo tmavého prádla dokonce až na 40 nebo 30 stupňů. Snížením o třicet stupňů totiž ušetříte zhruba 25 % energie.

Stejně tak ušetříte i na tom, když nebudete svůj byt nebo dům příliš vytápět a v topné sezóně budete krátce ale intenzivně větrat. Používat mikroventilaci nebo nechávat okna lehce pootevřená opravdu není optimální způsob větrání přes zimu. 

Netopte víc, než je nutné

Když odjíždíte na delší dobu z bytu nebo domu, je jasné, že nebudete prostory po dobu své nepřítomnosti vytápět. Ale pokud odjíždíte třeba jen na víkend a bydlíte v bytě, je vhodné místnosti nechat takzvaně temperovat. Tedy ztlumit topení o dva tři stupně, ale nevypínat je úplně. Opětovné zahřátí vychladlých místností totiž spotřebuje víc energie než udržování nižší, ale stále příjemné teploty. 

Samozřejmě každý má hranici teplotního komfortu někde jinde. Nicméně odborníci uvádějí, že teploty 20 stupňů Celsia v obývacím pokoji a v ložnici 17 stupňů jsou pro běžný pohyb v místnostech dostatečné. Pokud s tím nesouhlasíte, určitě si zatopte na víc. Jen byste měli vědět, že každý další stupeň ve vytápění místnosti může znamenat až 6 procentní nárůst spotřeby energie. 

A úplně nejjednodušší radou na závěr je, abyste netopili v každé místnosti stejně. Určitě nemusíte mít stejné teplo v obýváku jako třeba v místnosti pro hosty nebo na chodbě.

Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

zpracováním osobních údajů