Jak získat dotaci z programu „Oprav dům po babičce“: Průvodce podáním žádosti
6. 3. 2024

Jak získat dotaci z programu „Oprav dům po babičce“: Průvodce podáním žádosti

Od července 2023 mají lidé možnost získat v rámci programu „Oprav dům po babičce“ dotaci přes milion korun na rekonstrukci či stavbu domu. Od března 2024 je zároveň možné zažádat o zvýhodněný úvěr k této dotaci. V tomto článku se dozvíte, jakým způsobem o dotaci zažádat a tím proměnit vaše plány ve skutečnost.

Přehled programu „Oprav dům po babičce“

Program „Oprav dům po babičce“ je iniciativa státního fondu životního prostředí, která si klade za cíl podpořit renovace starších rodinných domů a výstavbu nových domů na místě těch původních. S celkovým rozpočtem schopným podpořit stovky projektů po celé České republice, tento program otevírá dveře k finanční pomoci pro ty, kdo chtějí investovat do udržitelného bydlení a zároveň zachovat hodnoty a charakter historických staveb. Od července 2023 mají žadatelé možnost získat dotaci, která může dosáhnout až milionu korun, a od března 2024 je také k dispozici výhodný úvěr pro další financování těchto projektů. Tyto finanční nástroje jsou navrženy tak, aby pokryly širokou škálu oprav a stavebních prací, od základních rekonstrukcí až po kompletní přestavby, přičemž důraz je kladen na energetickou účinnost a ekologickou udržitelnost.

Podmínky pro získání dotace

Získání dotace z programu „Oprav dům po babičce“ je vázáno na splnění konkrétních podmínek, které zajistí, že podpora míří k projektům s reálným přínosem pro životní prostředí a kulturní dědictví. Mezi klíčové podmínky patří, že objekt musí být starší než 50 let, což podporuje cíl programu zaměřený na zachování historických staveb. Dalším důležitým kritériem je plánované využití domu pro bydlení, což znamená, že dotace není určena pro komerční nemovitosti. Důraz je kladen také na energetickou účinnost a ekologickou udržitelnost projektu. To zahrnuje například výměnu oken, zateplení fasády nebo instalaci systémů využívajících obnovitelné zdroje energie. Žadatelé musí dále předložit detailní rozpočet projektu a plán prací, který je v souladu s místními stavebními předpisy a památkovou péčí. K získání výhodného úvěru, který je dostupný od března 2024, musí žadatelé prokázat schopnost úvěr splácet.

Jak podat žádost a co je třeba doložit

Při žádání o podporu z programu „Oprav dům po babičce“ je nezbytné předložit detailní dokumentaci. Začíná se oficiálním formulářem žádosti, který je k dispozici na webu státního fondu životního prostředí. K tomu je třeba připojit projektovou dokumentaci, jež obsahuje popis plánovaných oprav nebo stavebních prací, odhady nákladů a předpokládané energetické úspory.

Pro opravy starších domů musí žadatelé doložit, že dům je ve vhodném stáří a stavu pro plánované zásahy. U projektů na výstavbu nového domu na místě starého je vyžadováno stavební povolení nebo ohlášení o zahájení prací. Důležité je také prokázat, že projekt nečerpá finanční prostředky z jiných veřejných zdrojů.

Je nutné se také ujistit, že všechny předkládané dokumenty jsou aktuální a řádně vyplněné. Po podání žádosti následuje proces hodnocení, během kterého se ověřuje, zda projekt splňuje všechny požadavky programu. V případě kladného vyhodnocení je s žadatelem uzavřena smlouva a může začít s realizací projektu.

Využití finanční podpory z programu „Oprav dům po babičce“ představuje vynikající příležitost pro každého, kdo se chystá na opravu staršího domu nebo plánuje postavit nový dům na místě toho původního. Díky možnosti získat dotaci až přes milion korun a přístupu k výhodnému úvěru od března 2024 se otevírají dveře k realizaci vašich snů o komfortním a energeticky úsporném bydlení. Nezapomeňte, že důkladná příprava a kompletní dokumentace jsou klíčem k úspěchu vaší žádosti. Pokud máte jakékoliv otázky nebo potřebujete pomoci s procesem žádání, neváhejte se na mě obrátit. Tato jedinečná příležitost může znamenat významný krok k lepšímu bydlení pro vás a vaši rodinu.

Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

Jak nenaletět finančním upírům
zpracováním osobních údajů