Investování může být i pro vás. Dejte si však pozor na emoce a správné načasování
24. 03. 2021

Investování může být i pro vás. Dejte si však pozor na emoce a správné načasování

Možná už patříte mezi zkušené investory a nebo máte s investicemi nějaké zkušenosti. Možná ale teprve přemýšlíte, jestli už není ten správný čas se porozhlédnout po akciích, podílových fondech a dalších investičních příležitostech. Ale stále vás něco brzdí.

Pojďte zjistit, jakým způsobem správné načasování a také emocionální přístup ovlivňují výnosy z investic. Třeba vás to ani nikdy nenapadlo, ale oba faktory mohou být stěžejní pro váš úspěch. Nebo naopak neúspěch.

Když trhy rostou nebo padají

Většina z nás má tendenci investovat v době, kdy trhy rostou. Vypadá to, že je to dobrý nápad, když se vše zvedá. Podvědomě, právě na té emocionální úrovni, máme totiž pocit, že když se hladina zvedá a „lodě jsou nahoře“, je nejlepší čas pro investici. A taky, že je to finančně nejbezpečnější. Jenže právě v tu dobu bývají taky ceny akcií a dalších investičních produktů nejvyšší.

A navíc po růstu téměř vždy následuje i propad. Někdy rychlý a strmý, jindy pozvolný a dlouhodobý. V takových chvílích velká část menších investorů zpanikaří a začne rychle prodávat. Tohle chování je zcela přirozené, ale u investování se rozhodně nevyplácí.

Je totiž úplně běžné, že trhy mění směr a někdy se skutečně chovají jako lodě. V případě velkých výkyvů jsou jako lodě na rozbouřeném moři. Právě tehdy se na investičních trzích nejvíc kupuje a také, a to především, prodává. Jenže prodávat svoje investiční portfolio, když jsou „lodě dole”, není nejlepší řešení. Spíš naopak - vhodnější je nakupování.

Má smysl si investování načasovat?

Ano i ne. Pokud dáte na svoje strachy a budete se řídit emocemi a výkyvy trhu, je pravděpodobné, že budete nakupovat a prodávat ve špatný čas a rozhodně se finanční úspěch nedostaví. Samozřejmě se najdou i takoví, kteří nákup a prodej i v turbulentních časech zvládnou přes případné nepříjemné emoce nebo velké nadšení na jedničku a vydělají slušné peníze. Ale takových je většinou jen pár.

Z dlouhodobého hlediska totiž tato strategie většinou nefunguje. Lepší je si rozplánovat investice v určitém časovém horizontu a pravidelně investovat. Bez emocí a velkého přihlížení k výkyvům trhu.

Pravidelné investování bývá obvykle nejvhodnějším řešením

Pokud si vyberete investování podle předem nastaveného plánu, promyslete si nejprve už zmíněný časový horizont pro své investice i svůj investiční cíl. A pak se svého plánu držte. Vyhnete se tak chybně načasovaným investicím nebo vyrovnáte “chyby” z těch jednorázových nebo “nepovedených”. 

Samozřejmě to neznamená, že vždy budete v plusu, ale při pravidelných vkladech máte z dlouhodobého hlediska větší šanci získat kladné výnosy než při nárazových investicích podle pohybů na trhu. 

Základní investiční rada proto zní: „Buďte trpěliví. A při investování se nerozhodujte jen na základě aktuálních výkyvů trhu, ale na základě svého investičního cíle.“ A pokud vůbec nevíte, jak si ho stanovit a kde vlastně začít, ozvěte se mi. Podíváme se na vaše možnosti a plán pravidelného investování spolu.

Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

zpracováním osobních údajů