Inflace jako důvod začít bezpečně investovat
22. 9. 2021

Inflace jako důvod začít bezpečně investovat

Inflace není sprosté slovo, i když se v posledních týdnech a měsících často skloňuje jako negativní jev, jehož vysoká míra doprovází druhý rok pandemie. Že tohle slovo sice znáte, ale přesně nevíte, co si pod ním máte představit?

Jednoduše řečeno, inflace vyjadřuje míru zdražování, tedy růst cen zboží a služeb. Současná míra inflace přes 3 procenta znamená, že tímto tempem byste za 10 let přišli o více než čtvrtinu svých úspor uložených na běžném účtu. A to už je opravdu hodně!

Investování jako řešení inflace

Díky investicím můžete zhodnotit svoje peníze, které by jinak na běžném účtu nebo doma pod polštářem postupně ztratily svoji hodnotu. Cílem všech investorů tak je co nejlépe své prostředky zhodnotit a samozřejmě neprodělat.

Záleží totiž na tom, o jak vysoké zhodnocení budete usilovat, i na tom, jakou míru rizika chcete nést. Obvykle totiž platí, že čím větší výnos může investice přinést, tím také podstupujete vyšší riziko ztráty svých investovaných peněz.

Proto je důležité k investicím přistupovat rozvážně, ale není to důvod investice zatratit a namísto toho si schovat peníze doma pod polštář. Dokonce jde investovat i bezpečně. Existuje pro to pět jednoduchých pravidel.

První pravidlo: Investujte podle svých cílů

Rozhodněte se, jestli chcete investovat krátkodobě (do 5 let), ve střednědobém horizontu (5 – 15 let) nebo dlouhodobě (déle než 15 let). Podle toho si zvolte způsob investování. Pokud potřebujete co nejrychleji svoji investici zhodnotit, zvolte jinou strategii, než když chcete investovat desítky let s vidinou finančního zabezpečení na stáří.

Nejvíc investičních výkyvů a změn a největší riziko můžete očekávat u akcií, naopak k těm bezpečnějším a také velmi vyhledávaným investicím patří nemovitosti.

Druhé pravidlo: Investujte i malé částky, ale hlavně pravidelně!

Častou představou těch, co ještě s investicemi nezačali, bývá, že je nutné investovat ve statisících a že když je nemají, nemohou začít. Nicméně platí, že při investování se každá koruna počítá a že i při investování nízkých částek můžete získat velmi rozumné zhodnocení a slušné výnosy. Klíčem k úspěchu jsou totiž pravidelné a dlouhodobé investice.

Třetí pravidlo: Rozdělte investice a rozložte jejich riziko

Při investování nesázejte vše na jednu kartu. Abyste riziko takzvaně rozložili, tedy zmírnili, investujte do různých komodit i za pomoci různých investičních možností. Ideální je mít ve svém investičním portfoliu konzervativní (méně rizikovou) i dynamickou složku.

Rozložení investic je o to důležitější v době krizí a výkyvů. Když totiž například akcie poklesnou, nemovitosti si svoji hodnotu udrží nebo dokonce vzrostou. Jako se stalo teď v době pandemie.

Čtvrté pravidlo: Obrňte se trpělivostí

Pořekadlo Dočkej času jako husa klasu platí i při investování. Investujte raději dlouhodobě a nespěchejte. Pokud se budete snažit rychle zbohatnout, vystavujete se většímu riziku, že to naopak nevyjde.

Z historie a vývoje na trzích jde vyčíst, že čím déle budete investovat, tím spíš svoje prostředky zhodnotíte. Proto trpělivost patří mezi největší přednosti dobrého investora. Pokud si nejste riziky jistí, zvažte investice, které mají pevně daný výnos. Takové investice pak mohou být vhodné i pro krátkodobější investování.

Páté pravidlo: Nepodléhejte emocím

Že už jste tohle pravidlo ode mě slyšeli v předchozích článcích? Ano, je to jedno z nejdůležitějších pravidel a dá se aplikovat nejen na investování. Prostě pokud zjistíte pokles v oblasti, kde jste investovali, nepanikařte. Nemá smysl ihned začít „ztrátovou“ investici prodávat a zbavovat se jí. Meziroční poklesy na trzích jsou zcela normální a v dlouhodobém horizontu se obvykle vyrovnají.

A pokud můžu ještě něco poradit, tak určitě nejednejte unáhleně a nevěřte slibům o rychlém až zázračném zbohatnutí při investování. Taky si dejte pozor na emoce a pocit, že když ostatní investoři ve velkém něco kupují, bude to určitě skvělé i pro vás. Vždy uvažujte nad možnými riziky, ale zase zbytečně neváhejte a nečekejte dlouho. Spíš dejte na vlastní rozum a zkušenosti a buďte trpěliví. 

Ideálně se poraďte s někým, kdo investování rozumí. Obrátit se můžete také na mě přes stránku s kontakty.

Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

Jak nenaletět finančním upírům
zpracováním osobních údajů