Hypoteční úrokové sazby i ceny nemovitostí stále rostou. Co s tím?
07. 09. 2021

Hypoteční úrokové sazby i ceny nemovitostí stále rostou. Co s tím?

Ceny nemovitostí stále rostou. Byty, domy a dokonce i chalupy a chaty se pro mnoho z nás staly luxusem, který si jen stěží bez pomoci hypotéky můžeme dovolit. A není se čemu divit. Ceny bytů za poslední dvě desetiletí rostly v průměru o sedm procent ročně, stavebních pozemků o 5,2 procenta a rodinných domů o 4,6 procent ročně.

To znamená, že se od roku 1998 do konce roku 2019 v průměru zvýšily ceny nemovitostí 4,25 krát. Jaká konkrétní čísla to budou za rok 2020 a 2021, to se teprve ukáže. Původně totiž někteří odborníci očekávali, že pandemie způsobí i pokles cen nemovitostí. Jejich prognózy se ale zatím nenaplnily.

Hypotéky a doba fixace úrokové sazby

I přes vzrůstající a často až astronomické ceny nemovitostí každý pátý oslovený uvažuje o koupi nemovitosti a to právě za pomoci hypotéky. Dosud byly totiž alespoň výhodné úrokové sazby. Ty už ale také začaly postupně růst a budou růst dál. 

Na konci roku 2021 se očekává, že se hypoteční úrokové sazby budou pohybovat mezi 2,5 až 3 procenty. Proto pokud o koupi nemovitosti s financováním za pomoci hypotečního úvěru v nejbližší době uvažujete, je vhodné volit delší dobu fixace. Třeba až na deset let. 

Vždy se ale rozhodujte s ohledem na vaši finanční situaci i budoucí plány. Pokud byste totiž chtěli nemovitost spíš jako investici a třeba ji za rok za dva prodat nebo budete hypotéku potřebovat v dohledné době konsolidovat s další hypotékou, je lepší zvolit fixaci kratší.

Pomoc od státu

V průzkumech se dnes až 80 procent dotázaných vyslovuje pro to, že by stát měl lidem v současné době pomoci snadněji získat vlastní bydlení. Nicméně málokdo ví, že stát za určitých podmínek půjčuje na rekonstrukci, koupi bytu i pořízení rodinného domu alespoň mladým rodinám. Úroková sazba činí minimálně jedno procento.

Na rekonstrukci bydlení půjčí až 600 tisíc korun, na koupi bytu nebo družstevního podílu až dva miliony a na pořízení rodinného domku až 2,4 milionu. Za mladou rodinu je považován pár s dětmi, kdy alespoň jednomu z rodičů je do 40 let.

Pandemie ceny nemovitostí nesnížila, změnili jsme se my

Respektive velká část z nás začala více šetřit a také si více uvědomovat i důležitost pojištění pro případy nečekaných životních událostí. Právě ty nejvíc ovlivňují naši (ne)schopnost plnit své finanční závazky.

Také se podepsala na našich představách o bydlení. Někteří si po dlouhém pobytu mezi čtyřmi stěnami svého bytu nebo domu uvědomili, že ho potřebují upravit nebo zrekonstruovat. Jiní zatoužili po větším bydlení, chalupě nebo domu s vlastní zahradou.

Pokud mezi ně patříte i vy a potřebujete zjistit, jaké je pro vás nejvhodnější finanční řešení, ozvěte se přes stránku s kontaktními údaji.

Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

zpracováním osobních údajů