Finanční rezerva pro rodiny s dětmi – proč a jak ji tvořit
11. 6. 2025

Finanční rezerva pro rodiny s dětmi – proč a jak ji tvořit

Rodinný rozpočet dostává zabrat častěji, než bychom si přáli. Stačí nemoc dítěte, rozbitá pračka nebo nečekané výdaje ve škole – a najednou peníze chybí. Finanční rezerva může v těchto chvílích sehrát roli tichého zachránce. Jak ji vytvořit, kde ji uchovávat a proč na ni nezapomínat? To vše se dočtete v tomto článku.

Proč je finanční rezerva pro rodiny s dětmi tak důležitá?

Rodiny s dětmi čelí větší finanční zátěži než jednotlivci. Pravidelné výdaje na jídlo, oblečení, školní potřeby, volnočasové aktivity nebo zdravotní péči tvoří značnou část rozpočtu. Když do toho vstoupí nečekaná událost – porouchaný spotřebič, výpadek příjmu jednoho z rodičů nebo třeba delší nemoc dítěte – může být opravdu náročné takovou situaci bez finančních rezerv ustát, aniž bychom museli sáhnout třeba po nevýhodném úvěru. Mnoho rodin spoléhá na běžný účet nebo kreditní kartu, ale tyto nástroje by neměly být určené k pokrytí krizových situací.

Rezerva přináší nejen finanční jistotu, ale i psychický klid. Vědomí, že má rodina odloženy peníze na nepředvídatelné výdaje, pomáhá lépe zvládat stres a činit rozumnější rozhodnutí. To platí dvojnásob pro domácnosti s jedním příjmem nebo pro samoživitele, kde výpadek byť jen malé částky může znamenat zásadní problém. Dobře nastavená rezerva může pomoci překlenout dobu mezi dvěma zaměstnáními, pokrýt výpadek výživného nebo umožnit dítěti účast na školním výletě, aniž by to zruinovalo rodinný rozpočet. Je to vlastně takový finanční polštář, který drží rodinu nad vodou, když se objeví nečekaná vlna.

Jak rezervu tvořit a kde ji bezpečně uložit

Budování finanční rezervy nemusí být otázkou velkých částek ani radikálních změn v rozpočtu. Důležitější než výše úspor je pravidelnost a odhodlání s tvorbou finančního polštáře vůbec začít. Ideální je stanovit si jednoduchý cíl – například odkládat každý měsíc určité malé procento z příjmu. I pár stokorun měsíčně může během roku vytvořit základ rezervy, který vám pomůže překlenout nečekané výdaje.

Finanční rezervu je dobré rozdělit podle jejího účelu. Jedna část by měla sloužit pro náhlé a urgentní výdaje – například opravu auta nebo výpadek příjmů po dobu několika týdnů. Tato část by měla být snadno dostupná, ideálně na spořicím účtu s možností rychlého výběru. Druhá část by měla být jakousi záchrannou sítí pro vážnější situace – například delší nemoc nebo ztrátu zaměstnání. Tu lze uložit bezpečněji, třeba na termínovaném vkladu nebo jiném konzervativním nástroji, kde není nutná okamžitá likvidita.

Významnou roli hraje i způsob, jakým na rezervu nahlížíme. Pokud ji budeme brát jako peníze pro horší časy, je větší šance, že ji nevyužijeme na běžné nákupy nebo zábavu. Pomáhá i jednoduché pravidlo – rezervu mít oddělenou od běžného účtu a nastavit si trvalý příkaz, který každý měsíc automaticky pošle určitou částku stranou. Tak si vytvoříme návyk, který nebolí, ale v budoucnu nám může výrazně ulevit.

Finanční rezerva není jen teoretický pojem z učebnic – je to velmi praktický nástroj, který může ochránit rodinný rozpočet v těch nejcitlivějších chvílích. Ať už jde o nemoc, výpadek příjmu nebo jen nepříjemné překvapení v podobě neplánovaného výdaje, rezervní polštář přináší klid a prostor pro racionální rozhodnutí. Jeho vytvoření nevyžaduje dokonalé podmínky – stačí chuť začít a trpělivě pokračovat.

Pokud si nejste jistí, jak s budováním rezervy začít, nebo hledáte bezpečný způsob jejího uložení, neváhejte mě kontaktovat. Společně najdeme řešení, které bude odpovídat vaší situaci i možnostem.

Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

Jak nenaletět finančním upírům
zpracováním osobních údajů