Digitální peněženka: Alternativa k platebním kartám a hotovosti
6. 5. 2023

Digitální peněženka: Alternativa k platebním kartám a hotovosti

V dnešní době se stále více lidí v Česku obrací k novým platebním metodám, jako je například digitální peněženka. Tu můžete používat namísto klasické platební karty nebo hotovosti. V tomto článku se proto zaměříme na to, jak vlastně digitální peněženka funguje a jaké jsou její výhody.

Co je digitální peněženka a jak ji používat

Digitální peněženka je elektronický nástroj, který umožňuje uživatelům ukládat, přijímat a posílat peníze pomocí mobilních aplikací nebo webových stránek. Díky ní můžete propojit svoje kreditní nebo debetní karty, bankovní účty nebo platební brány a současně ji používat podobně jako klasickou peněženku. Jen namísto fyzických peněz jsou v ní peníze uloženy v digitální formě.

V digitální peněžence můžete mít také uložené své bankovní karty a platit s nimi jednodušeji i v klasickém kamenném obchodě. K platebnímu terminálu přiložíte namísto platební karty svůj chytrý telefon s digitální peněženkou. Platbu potvrdíte otiskem prstu na svém telefonu.

Je to velmi rychlé a snadné. Nemusíte si pamatovat žádný PIN, navíc je platební karta uložená v digitální peněžence bezpečnější. Když vám fyzickou platební kartu někdo ukradne a bude s ní nakupovat po menších částkách, nemusí zadávat PIN. Může tak nakupovat do doby, než krádež zjistíte a kartu zablokujete, anebo ji zablokuje až banka, protože jí bude podezřelé časté a neobvyklé používání.

Digitální peněženka tedy umožňuje uživatelům snadněji a bezpečněji platit za zboží a služby, posílat peníze přátelům či rodině a stejně tak přijímat platby. Některé digitální peněženky nabízí další funkce, jako jsou slevy a bonusy za platby, zprávy o transakcích, historie plateb nebo možnost správy více měn.

Digitální peněženky v Česku: oblíbený a preferovaný platební nástroj

Podle posledních průzkumů používá digitální peněženku při placení v obchodech či v e­‑shopech každý třetí Čech. Nejpopulárnější je u mladých. Ve věkové kategorii 18 až 26 let využívá digitální peněženku dokonce téměř každý druhý.

Většina Čechů si na své digitální peněženky nahrává spíše menší částky, do dvou tisíc korun. Vyšší částky v digitálních peněženkách mají spíše muži, kteří tento platební prostředek také používají častěji než ženy.

Bezpečnost digitálních peněženek a online plateb

Digitální peněženky jsou bezpečným mezičlánkem mezi bankovním účtem a online platbami. Při použití digitální peněženky se nezveřejňují údaje o vašem bankovním účtu nebo platební kartě, což snižuje riziko zneužití těchto informací. Většina poskytovatelů digitálních peněženek používá pokročilé šifrování a bezpečnostní opatření k ochraně vašich údajů a peněžních transakcí.

Změní digitální peněženky způsob placení v Česku?

Použití digitální peněženky přináší uživatelům i další výhody, jako jsou rychlejší a pohodlnější platby, snadný přístup k penězům a možnost sledovat své transakce v reálném čase. Téměř polovina uživatelů používá peněženky především k platbám online, zatímco necelé dvě pětiny jimi platí v kamenných obchodech.

Tři z deseti Čechů jsou podle posledních průzkumů přesvědčeni, že placení digitální peněženkou může v dohledné době nahradit platby v hotovosti. Mladá generace a muži jsou o tom přesvědčeni mnohem jednoznačněji než ženy, senioři a překvapivě i obyvatelé větších měst.

Moderní, pohodlná a bezpečná alternativa

Dnes už je jisté, že digitální peněženky představují skvělou alternativu k platebním kartám nebo hotovosti. Jejich rostoucí popularita, zejména mezi mladou generací, naznačuje, že se stávají stále důležitějším platebním nástrojem.

Stále však nesmíme zapomínat, že ať už využíváme jakékoli platební nástroje, je potřeba dbát na bezpečnost, a také správně a s rozvahou přistupovat ke svým financím, platbám i investicím. Pokud se potřebujete o čemkoliv z této oblasti poradit, neváhejte se na mě obrátit prostřednictvím stránky s mými kontaktními údaji.

Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

Jak nenaletět finančním upírům
zpracováním osobních údajů