Chcete ušetřit? Ze statistik vyplývá: přestaňte pít kávu a alkohol, chodit do restaurací a kouřit
26. 07. 2022

Chcete ušetřit? Ze statistik vyplývá: přestaňte pít kávu a alkohol, chodit do restaurací a kouřit

Možná vás už nějakou dobu napadá, že tahle doba je tak trochu zvláštní. Nejprve pandemie, respirátory, lockdowny, teď pro změnu zdražování na každém kroku a inflace. Proto to dneska bude trochu odlehčenější s tipy, jak ušetřit na „zlozvycích“ a přitom vlastně žít zdravěji.

Cukr, káva, alkohol… žrouti našich peněz

Pokud to všechno jíme a pijeme řekněme umírněně, asi nám náklady za tyto položky do peněz tolik nepolezou. Pokud však jedno nebo více z toho konzumujeme ve větší míře, a ještě k tomu kouříme, může se stát, že se naše výdaje navýší třeba o 3000 korun měsíčně, ale i víc. Alespoň to vyplývá ze struktury aktuálního spotřebního koše, který zveřejňuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Ano, sice náklady na bydlení, vodu, energie a jídlo představují největší výdaj našeho rodinného rozpočtu, ale například kouření cigaret z naší peněženky vytáhne také vysokou částku. Kuřák kvalitnějších cigaret, který vykouří v průměru jednu krabičku denně, za svůj zlozvyk utratí klidně 3600 korun měsíčně. Pokud jsou takoví kuřáci v rodině dva, bavíme se o částce přes sedm tisíc korun jen za cigarety.

Takže nejen bydlení, energie a voda tvoří tisícovkové položky našeho rodinného rozpočtu. Prostě stačí kouřit nebo si každý týden dát nějaké to pivo, víno a tvrdý alkohol, zajít opakovaně do kavárny na kávu a zákusek či do restaurací na oběd nebo večeři a tisíce z našich vydělaných peněz nebo úspor jsou pryč.

Co s tím?

Nekouřit, nepít alkohol a kávu. Někteří nejspíš namítnou, že už by jim nezbyla žádná radost. Možná by však stačilo udělat jen pár více či méně jednoduchých kroků, které by mohly náklady za tyhle položky v rozpočtu snížit. Například si dát o pár cigaret denně méně, místo tří piv jedno anebo si koupit kávovar, kvalitní kávu a udělat si voňavé chvíle a pohodu u sebe doma.

Nezanedbatelnou položkou rodinného rozpočtu jsou ale překvapivě i nealko nápoje. Podle spotřebního koše ČSÚ totiž utratí průměrný Čech za minerální vody a slazené nápoje téměř 385 korun měsíčně. Už v případě tříčlenné domácnosti se opět dostáváme na částku přes tisíc korun. S nadsázkou se tak dá říct, že k ušetření tisícovky měsíčně stačí pít vodu z kohoutku.

A pokud si přece jen nedokážeme odpustit sladkou chuť nápojů, stačí si zaběhnout do přírody, natrhat si pampelišky, kvetoucí černý bez nebo jiné jedlé květy, koupit dvě tři kila cukru a kyselinu citronovou a můžeme si vyrobit šťáv, co hrdlo ráčí. Milovníci bublinek si zase za částku od tisíce korun můžou pořídit domácí výrobnu na sodu a pak už nemusí pro balené nealko nápoje chodit do obchodu.

Ušetřit můžete i za jídlo

Neznamená to, že musíte kupovat místo kvalitní šunky salámy a místo smetanových jogurtů nízkotučné, ale pokud jste dosud řešili obědy v zaměstnání návštěvou restaurací nebo si zašli na večeři do restaurace několikrát měsíčně, možná by stálo za to si oběd do práce nosit z domu a dobrou večeři podobnou té v restauraci si připravit ve své vlastní kuchyni.

Na jídle připraveném doma se podle statistiků dá totiž ušetřit klidně až sto korun denně. Možná i víc. A to dělá v řádech měsíců už pěknou sumičku peněz. Stejně tak můžete omezit jízdy autem, a pokud to jen trochu jde, využít k dopravě do zaměstnání prostředky hromadné dopravy. Když pak chůzi od autobusu nebo vlaku prodloužíte o krátký výšlap do parku nebo blízkého lesa, uděláte něco i pro svoje zdraví.

Rezerva je nutná v každé době

Je samozřejmě dobré, aby člověk byl připravený na horší časy už předem. Ideální je mít z minulosti vytvořenou rezervu, která zajistí případné vyšší náklady. Spolu s investicemi je rezerva, pokud je dobře nachystaná a dlouhodobě rozplánovaná, lepší a méně „bolestivé“ řešení než šetření na věcech, které nám přinášejí radost a potěšení. Pokud je ovšem konzumujeme v rozumné míře.

Věřme, že se všechno vrátí do starých kolejí. Nicméně právě teď je dobrý čas k zamyšlení, jak svoje případné rezervy využít, anebo jak si je naopak začít vytvářet i teď. Pokud s tím potřebujete pomoct, ozvěte se přes stránku s kontaktními údaji.



Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

zpracováním osobních údajů