Finanční gramotnost je důležitá nejen u mladých dospělých
20. 05. 2020

Finanční gramotnost je důležitá nejen u mladých dospělých

Nedávno jste měli možnost si přečíst článek o tom, jak je důležité rozvíjet finanční gramotnost u dětí. Dneska se pojďme podívat na to, s čím by si v oblasti financí měli poradit současní středoškoláci nebo o čem by měli alespoň vědět. Troufnu si tvrdit, že některé informace budou pro některé z vás nové nebo alespoň inspirující, i když doma žádného staršího puberťáka nemáte.

Třeba taková platba NFC

Že vám to nic neříká? Nevadí. Ale právě pro mladé to může být jeden ze způsobů plateb budoucnosti. Jednoduše řečeno, NFC platby jsou platby mobilem místo klasické debetní nebo kreditní karty.

My, Češi, patříme v Evropě mezi jedničku v bezkontaktním placení a používání bezkontaktních karet a platebních nálepek. Platba bezkontaktně mobilním telefonem (NFC) je ještě o třídu výš. Jen je potřeba mít v mobilu nainstalovanou aplikaci, která tyto platby umožňuje. Nejčastěji to bývají aplikace Google Pay nebo Apple Pay, ale už zhruba od roku 2016 banky vyvíjejí svoje aplikace umožňující tyto platby.

Přehled bank a možnosti používání plateb NFC u nich najdete například tady.

Výhodou takových plateb je především jednoduchost v používání. Když si například půjdete zaběhat, pravděpodobně si sebou peněženku brát nebudete, ale svůj mobil ano. Když si pak vzpomenete, že jste nekoupili k večeři nějakou drobnost a bydlíte přitom ve městě, můžete si do obchodu zaběhnout rovnou. Teda pokud vám nebo vašemu okolí nebude vadit, že jste zpocení. :)

Navíc si do platební aplikace můžete nahrát víc karet a pak mezi nimi jednoduše přepínat podle toho, ze kterého účtu, respektive karty, potřebujete platit. Zároveň máte pro všechny karty jeden PIN, který jste si zvolili při aktivaci aplikace.

Další výhodou je, že aplikace neodesílá číslo platební karty při platbě a ani ho neukládá do telefonu. Při platbě se totiž vytvoří virtuální kód, který se přiřadí k jednotlivé transakci. Jen prostě potřebujete chytrý telefon a taky telefon, který podporuje technologii NFC. Někdy se ale může stát, že si terminál obchodníka „nerozumí“ s vaší NFC kartou v mobilu. Naštěstí se to stává čím dál méně.


Účet

Zásadní taky je, jestli a jaký účet vůbec vaše dítě na střední škole používá. Většina finančních poradců se shoduje na tom, že by studentský účet měl už každý středoškolák mít. Můžete na něj svému dítěti posílat kapesné, můžete k němu nastavit potřebné služby a měli byste mladého dospělého naučit ho používat. To znamená, aby věděl, jak má účet obsluhovat, uměl vybírat peníze z bankomatu a platit kartou v obchodě i na internetu.

Samozřejmostí by měla být debata o bezpečnosti používání karet i plateb nejen na internetu a vysvětlení a domluva o tom, co se z účtu bude platit, kdo bude posílat pravidelné platby (například za jídlo ve škole), i to, jakou částku má dítě jako kapesné a jakou na kroužky nebo zábavu.


Finanční rozvaha

Ne každý dospělák si umí vytvořit tzv. finanční rozvahu nebo svůj finanční plán, natož mladý dospělý. Ale pokud to svého potomka naučíte, může ze získaných znalostí v dobrém těžit celý život.

Finanční plán můžete spolu s dítětem nebo i vy sami dělat měsíčně nebo v delším časovém horizontu a je fajn si například stanovit „odměnu“. Třeba, že když vám každý měsíc zbyde víc než 10 procent určených ke spoření, pořídíte si lepší telefon.

Můžete si k tomu vést i statistiku. Nejen výdajů, ale i plánovaných plateb a potřebných nákupů. Pro děti pak není vůbec špatné k tomu použít například i počítač nebo opět chytrý telefon. Nástroje jako excel nebo třeba finanční aplikace do mobilu můžou nahradit papír a dřívější systém papírových obálek. Spojíte to nejen s výukou finanční gramotnosti, ale i té počítačové. Pravdou však je, že počítačovou gramotnost někdy mají mladí větší než jejich rodiče nebo prarodiče.

Finanční rozvahu si rozdělte do několika skupin podle svých potřeb nebo potřeb vašeho dítěte. Například takto – na nezbytnosti a nutné potřeby (60 %), spoření (10 %), vzdělávání, kroužky a dobrovolné mimoškolní aktivity (10 %), zábava (10 %), ostatní (10 %).

Pokud potřebujete vybrat pro svoje dítě vhodný studentský nebo spořící účet nebo poradit s jinými finančními náležitostmi a smlouvami, ozvěte se přes stránku s kontaktními údaji.

Ing. Jiří Kohoutek
Autor: Ing. Jiří Kohoutek

 

Vystudoval jsem obor Finance na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně. Obor mě zaujal na tolik, že jsem v něm zůstal a od dubna 2007 pracuji jako nezávislý poradce pro finanční plánování. Působím hlavně v Brně a širokém okolí, ale dle domluvy jezdím i za klienty po celé ČR, nejčastěji do Prahy, Olomouce nebo Zlína apod. Momentálně se přibližně ze 70% specializuji na hypoteční úvěry, dále ve velké míře řeším hlavně životní a úvěrová pojištění, pojištění bytů a rodinných domů k hypotékám, povinné a havarijní pojištění, ale i odpovědnostní pojištění zaměstnanců nebo podnikatelů.

Při své práci si zakládám na nezávislosti, díky které nemusím klientům nabízet produkt jedné společnosti, ale klient má vždy na výběr, protože společností zastupuju kolem 60. Nejraději mám klienty, kteří přesně vědí, co chtějí a umějí to dobře popsat.

Nejčastěji řeším tyto otázky klientů:

  • jak se nejlépe zajistit proti nepředvídatelným a složitým životním situacím? pokud mám úvěr, rodinu atd.
  • proč je důležité mít železnou rezervu a další rezervy?
  • Jak si udržet slušný životní standard i  v důchodu?
  • Jak po finanční stránce zabezpečit studium dětí?
  • jak efektivně ochranit svůj majetek (auta, chaty, domy, ...)
  • jak své peníze ochránit před inflací a ušetřit na poplatcích v bankách?
  • jak nahradit špatné a drahé úvěry výhodnějšími atd. (jestli je výhodná stoprocentní hypotéka nebo je lepší s nižším LTV? Nejčastějšími účely hypoték jsou rekonstrukce bytu, rekonstrukce RD nebo rekonstrukce bytového jádra, koupě bytu v Brně a okolí, výstavba RD
  • Hypoteční banka, Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Equabank, mBank, Moneta Money Bank, Oberbank, Raiffeisenbank, Sberbank, Unicreditbank, Wüstenrot hypoteční banka a spořitelní družstva ARTESA a NEY.
  • fondy které často řeším jsou např. AMUNDI ( dříve Pioneer Investments), Conseq, INVESTIKA, GENERALI IS, TESLA, Franklin Templeton, ING, AXA, C-Quadrat, JT Banka, NN Investment, CYRRUS a další
  • působím i jako finanční poradce pro stavební spoření, zastupuji stavební spořitelnu Modrá Pyramida (MPSS), stavební spořitelnu ČS (buřinka), Českomoravskou stavební spořitelnu (ČMSS - liška, spoření s liškou, čmss stavební spoření), stavební spořitelna Wüstenrot i Raiffeisen stavební spořitelnu
  • nově mohu pomoci i s prodejem a koupí bytů v Brně
  • mohu pomoci s nabídkou levnějšího povinného ručení, pomůžu při zrušení povinného ručení, sepíšu výpověď a posílám klientům na mail na podpis (lze v současné době často řešit jen skenem)

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

Jak nenaletět finančním upírům

zpracováním osobních údajů