Zaslat dotaz do poradny



Kategorie

Dobrý den, prosím mám dotaz. Mám dvě děti. 5let (chodí do školky) a 2 měsíce. Jsem na mateřské. Druhé dítě mám s jiným mužem. Jsem OSVČ. Máme nárok na školkovné? Můžu si slevu na dani na děti uplatnit já? A skolkovné můj bývalý přítel? Máme vůbec nárok uplatnit školkovné pokud spolu nežijeme.. soudně opatrování nemáme dohodnuté, jen jsme se dohodli mezi sebou a na výchově syna se střídáme. Děkuji Michaela

Slevu na dani neboli školkovné může uplatnit poplatník, který prokazatelně uhradil za výdaje za umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení. Předškolním zařízením se rozumí mateřská škola podle školského zákona (http://rejskol.msmt.cz), zařízení služby péče o dítě v dětské skupině (http:/…

Celá odpověď

Dobrý den. Rád bych se zeptal, jestli musím vyplnit v daňovém přiznání přílohy 1 a 2, jsem-li OSVČ jen na vedlejší činnost, ale neměl jsem v roce 2015 žádný příjem. Děkuji, Roman Vavřina.

Pokud máte na Živnostenském úřadě přerušenou živnost po celý rok, pak nemusíte přílohy vyplňovat. Pokud jste v daném roce měl ŽL aktivní, ale neměl příjem, pak byste měl podat na finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a ČSSZ čestné prohlášení o nulových příjmech. V každém případě doporučuji konzultaci…

Celá odpověď

Dobrý den, můj dotaz se týká využití příspěvku zaměstnavatele hrazeného zaměstnancům na životní pojištění - k proplacení některých bonusů nebo ročních odměn. Některé pojišťovny nabízí možnost okamžitého výběru těchto uložených peněz. Firma by uspořila sociální a zdravotní pojištění, daňová uznatelnost příspěvku do zákonné výše (30T/1rok) se dá ošetřit interním předpisem - směrnicí. Dle mého názoru však nejsou dodrženy podmínky - min. 60 měsíců (5 let) a čerpání po 60. roce věku. Je možné dle Vašeho názoru bez rizika institu ŽP takto využít?

Ano, tento manévr některé firmy, i značně velké, využívají. Podle mých zkušeností s tím zatím nejsou žádné legislativní problémy, protože podmínkou není čerpání po 60. roce věku. Tento limit souvisí hlavně s umožněním případných daňových odpočtů, kdy smlouva jako taková musí být uzavřena do věku…

Celá odpověď

Není to tak dlouho, co nejvyšší soud v Německu rozhodl o tom, že poplatek za vedení hypotečního účtu je v rozporu se zákonem. České republiky se to přímo netýká, ale na finančních portálech se objevují zprávy, že sem tam někdo uspěl i v České republice a to i za pomoci finančního arbitra. Já mám tři hypotéky, z toho jsem jednu zrovna doplatil, a chtěl bych si požádat o navrácení poplatku za vedení účtu. Potřeboval bych vědět, kde začít a jak dlouhá doba je na promlčení. Nerad bych šel do soudního sporu, na který bych asi neměl, ale žádost napsat mohu a třeba i u nás soudy jednou začnou chránit běžné občany této země.

Vaše otázka by měla být směřována spíš na advokáta, možná na finančního arbitra. Pokusím se Vám však alespoň obecně poradit a odkázat Vás na zdroje informací. Soud v Německu vycházel z evropské směrnice, která by měla být nadřazená právním úpravám jednotlivých států. V této věci u nás neexistuje…

Celá odpověď

Kde se dá na internetu najít kalkulačka, která by vypočítala výši mzdy v případě, že je zaměstnanec několik dní doma s dítětem. Manželka má běžný čistý plat kolem sedmi tisíc čistého. V únoru byla čtyři dny s nemocnou dcerou doma a brala jen 4 800,- čistého. Zdá se mi, že snížení kvůli čtyřem dnům o více jak dva tisíce je neadekvátní. Co vy na to? Případně bych Vás chtěl požádat o radu kam se obrátit.

Pokud zadáte do Googlu 'kalkulačka nemocenské", dostanete celou řadu odkazů k dané problematice, např. tento. Až si to spočítáte, obraťte se na vaši OSSZ z žádostí o vysvětlení.

Celá odpověď

Rád bych se zeptal, zda je možné vydělávat na nemovitostech tím způsobem, že měsíční nájem, který budu od nájemníků dostávat, převýší moje měsíční splátky hypotéky a tím pádem by měl být můj cashflow v plusu. Je to vůbec reálné pro běžného člověka bez velkých příjmů?

Možné to je, avšak nikoli jisté. Ve většině případů dle dosavadních zkušeností čisté nájemné obvykle nepokryje plně splátku hypotéky. Čistým nájemným rozumíme příjem od nájemníků očištěný od nákladů na správu a údržbu nemovitosti, pojištění a další související náklady. Při kalkulaci je také vhodné…

Celá odpověď

Prodali jsme s manželem parcelu. Vlastnili jsme ji před prodejem dva roky, stavba nebyla nikdy zahájena a utržené peníze jsme do půl roku investovali opět do bydlení (přesněji do koupě družstevního bytu). Náš realitní agent, který měl na starosti prodej parcely, nám radil, že nemusíme platit z utržených peněz za parcelu daň z příjmu, pokud peníze investujeme v nejbližší době opět pro bydlení, což jsme udělali. Ověřovali jsme ještě tuto informaci na internetu, kde jsme se ovšem dověděli něco jiného: že bychom na parcele museli přímo bydlet a mít trvalé bydliště, abychom byli z placení daně osvobozeni. Byli jsme se pro tento rozpor zeptat i na Finančním úřadě, kde, světe div se, nám neuměli dát přesnou odpověď a dokonce paní pronesla (podle mě) velmi vtipnou hlášku.....že prý se máme zeptat někoho, kdo se zabývá daněma :-)) Dost vtipu:-) Ještě malý poddotaz: s manželem se rozvádíme. Pokud daň budeme muset zaplatit, stačí, když celou částku zdaní jeden z nás?

Obávám se, že se teď zachovám jako paní z finančního úřadu - moje rada zní: zeptejte se někoho, kdo se zabývá daněmi. Dost vtipu… Daňová problematika je natolik rozsáhlá a komplikovaná, že je potřeba se jí věnovat na plný úvazek. Tento portál je zaměřen na správu osobních a rodinných financí,…

Celá odpověď

Je možné dotace za zateplení domu kombinovat? Např: poskytnou mi dotaci jak na zateplení domu, tak zároveň na sluneční kolektory? A ještě mám dotaz. Když si různé články pročítám, tak píší: "je možné získat až 1950 Kč/m2. Ale podle jakého měřítka mi ty peníze poskytnou? Přece rozsah je od 0 Kč až do 1950 Kč. Podle čeho poznám, kolik právě mně přispějí?

Dotace jsou rozdělené na úspory energie na vytápění, na podporu novostaveb v pasivním energetickém standardu a na využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a přípravu teplé vody. Podle rozsahu zateplování domu (jestli se jedná o celkové zateplení nebo jen dílčí - třeba výměna oken,…

Celá odpověď

Známá, touto dobou na mateřské, má hypotéku na dům a zároveň se utopila v jiných dluzích. Po mně by chtěla půjčit a jako jistinu mi nabízí přepis poloviny jejího rodinného domku na mě. A má otázka zní, jestli tím na mě náhodou nepadne i břemeno poloviny té hypotéky z domu. Ona mi tvrdí toto: "hypotéka, která se platí na tento dům, zůstane za všech okolností závazkem toho, kdo sepsal smlouvu". Já mám ale opačné (odborně nepodložené) informace a mám obavu, abych si šeredně nenaběhl.

Riziko šeredného naběhnutí je velmi pravděpodobné. Hypoteční úvěr je vždy kryt zástavou nemovitosti, ačkoli nemusí nutně běžet o nemovitost předmětnou. Tedy zástavou pro úvěr na jednu nemovitost může být nemovitost jiná. Jak je tomu ve Vašem případě, to zjistíte z výpisu na příslušném katastrálním…

Celá odpověď

Nechala jsem se nalákat od kamarádky, že mi přes společnost EFKON, zkontrolují smlouvy (já mám ČSOB životní s úrazem, manžel má Generali životní, úrazové, trvalé následky, a ještě má českou spořitelnu úrazové a životní se synem dohromady, a pojištění odpovědnosti za škodu) a poradí mi, co mám špatně a co dobře. Ale pořád mám takový dojem, že i přes to, že mi poradkyně vykládala, že pracují pro velkou část společností v česku, tak mám takový pocit, že si potřebují přetáhnout klienty na svoji stranu. Poradila mi, co mám špatně, spočítala, kolik na tom prodělám, ale hned mi nabídla uzavření pojištění od Uniqa. Tak mi to přijde takové divné, abych všechno zrušila a nechala udělat nové.

Máte pravdu, je to trochu podezřelé. Bezpochyby revize současného stavu by měla být prvním krokem při analýze osobních financí. Pokud jste s manželem uzavírali jednotlivé smlouvy náhodně, bez vazby na osobní finanční plán, je pravděpodobné, že některé z nich nemusí dokonale odpovídat Vaší životní…

Celá odpověď

Jak postupovat v případě úrazu a jeho nahlášení zdravotnímu středisku, když se úraz stal již před dvěma lety. Jaká je lhůta pro plnění pojišťovny a nahlášení úrazu?

Ze zákona je lhůta k promlčení tři roky, přičemž se začíná počítat rok po úraze – jinak řečeno, máte čtyři roky čas k uplatnění svého nároku. Zdravotnímu středisku nic hlásit nemusíte. Nárok uplatníte na patřičném formuláři příslušné pojišťovny (ty jsou k vyzvednutí v kterékoli kanceláři dané…

Celá odpověď

Manžel pojede na půl roku do zahraničí a potřebuje si tudíž založit nějaký účet, kam by si mohl měsíčně posílat dolary. A jak potom probíhá na tom účtu převod na českou měnu?

Konkrétní podmínky Vám sdělí příslušná banka, kterou si pro své transakce zvolíte. Při jejím výběru Vám pomůže přiložený článek Velký test zahraničních plateb od Dalibora Z. Chvátala. Převodem peněz ze zahraničí se rovněž, a to specializovaně, zabývá společnost Western Union, u nás v zastoupení www…

Celá odpověď

Zdědil jsem po příbuzném dolarový účet v Americe. Na účtu je asi 10 tisíc dolarů. Mám to převést na koruny nebo nechat být? Jak se bude do budoucna vyvíjet kurz dolaru?

Podle tvrzení analytiků je nyní koruna nadhodnocená, parita by se měla do konce roku ustálit kolem 18,-Kč/$. Ovšem tvrzení analytiků je třeba brát s notnou dávkou rezervy (viz přiložený soubor). Obecné doporučení zní: je rozumné držet podstatnou část finanční zásoby v měně, v níž bude probíhat…

Celá odpověď

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení