Zaslat dotaz do poradny



Kategorie

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký vliv má na získání hypotéky pracovní poměr na dobu určitou (s přislíbením prodloužení), a kolik měsíců je potřeba mít souvisle po sobě odpracováno.

U zaměstnaců obvykle bankly vyžadují, aby žadatel měl pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Existují ale také výjimky a obecně platí, že banka přihlíží i k dalším ukazatelům bonity. Banky posuzují věk, dosažené vzdělání, profesi, rodinný stav a také počet dětí. Celkově lze tedy odpovědět takto: Je…

Celá odpověď


Dobrý den, chci se zeptat. Manžel má příjem kolem 22.000,-Kč čistého,někdy víc (bonusy,...) Já na mateřeké dovolené s 2 dítětem. Máme 2 úvěry v částce cca 250.tis.Kč, je možné získat hypotéku na vlastní bydlení (3mil.Kč),děkuji

Podle těchto údajů je velmi pravděpodobné, že nenajdeme na trhu banku, která by takto vysokou hypotéku poskytla. Osobně také doporučuji, zda je vůbec vhodné se do tak vysoké hypotéky pouštět, i kdyby ji banka poskytla. Splátka hypotéky by z vašich příjmů ukrojila podstatnou část.

Celá odpověď



Dobrý den,chci se Vás zeptat. Budeme kupovat pozemek za 750 000 Kč financováno hypotékou. Ručit budeme bytem rodičů, na pozemku chceme do pěti let stavět. Stavbu chceme také částečně hradit hypotékou - druhou. Zajímá mě, jestli je možnost vyvázat ručitelství bytu rodičů a převést na náš vybudovaný dům, na kterém ovšem bude zástava z druhé hypotéky.

Dobrý den, byt rodičů bude možné vyvázat a převést na Váš dům, pokud budou obě hypotéky u jedné banky a tržní cena domu bude dostatečná. Pro realizaci financování tohoto záměru, v případě Vašeho zájmu, jsem Vám k dispozici.

Celá odpověď


Není to tak dlouho, co nejvyšší soud v Německu rozhodl o tom, že poplatek za vedení hypotečního účtu je v rozporu se zákonem. České republiky se to přímo netýká, ale na finančních portálech se objevují zprávy, že sem tam někdo uspěl i v České republice a to i za pomoci finančního arbitra. Já mám tři hypotéky, z toho jsem jednu zrovna doplatil, a chtěl bych si požádat o navrácení poplatku za vedení účtu. Potřeboval bych vědět, kde začít a jak dlouhá doba je na promlčení. Nerad bych šel do soudního sporu, na který bych asi neměl, ale žádost napsat mohu a třeba i u nás soudy jednou začnou chránit běžné občany této země.

Vaše otázka by měla být směřována spíš na advokáta, možná na finančního arbitra. Pokusím se Vám však alespoň obecně poradit a odkázat Vás na zdroje informací. Soud v Německu vycházel z evropské směrnice, která by měla být nadřazená právním úpravám jednotlivých států. V této věci u nás neexistuje…

Celá odpověď

Chci si vzít hypotéku, ale mám problém, protože jsem v registru neplatičů, takže mi žádná banka nechce půjčit. Přemýšlel jsem o nebankovní hypotéce. Je vůbec nějaká výhodná? Bohužel jsem podepsal kupní smlouvu a ještě jsem nevěděl, že mi banka nepůjčí. Před tím jsem neměl problém a teď mi hrozí velké sankce a soud pokud dům nekoupím. Nevím, co mám dělat.

Nebankovní hypotéka bohužel neexistuje – hypoteční úvěr musí být krytý hypotečním zástavním listem, a ten může vydat pouze hypoteční banka. Lze použít jinou půjčku, avšak žádná z nich není „výhodná“ ve srovnání s hypotékou.

Celá odpověď


Mám již dva roky hypotéku na dům u Raiffeisen stavební spořitelny na 1 850 000,- Kč. Dům je zastavený. Bohužel se nám teď změnila finanční situace a my nemáme na splácení. Nevím, co máme dělat. Můžeme dům vůbec prodat? Nechceme o něj přijít, ale asi jiná možnost není.

Možností je celá řada, o konkrétních krocích se můžete informovat u každé solidní realitní kanceláře. Začít je však nejlépe tím, že budete informovat svého věřitele a poté postupovat s ním ve spolupráci.

Celá odpověď

V současné době refinancujeme k bance LBBW Bank a Volksbank a četla jsem, že tato banka není zmocněna ministerstvem k přijímání žádostí a uzavírání smluv o poskytování podpory. Znamená to tedy, že nemůžeme o dotaci žádat? Nebo je v tomto případě možnost, abychom si o dotaci zažádali sami, případně kam žádost a podklady odevzdat (na koho se obrátit) ?

Nařízení vlády č. 299/2001 Sb. stanoví v paragrafu 6, že o podporu lze zažádat u pověřené banky. Z toho plyne, že u Vámi zamýšleného poskytovatele úvěrů podporu neobdržíte. Můžete však o hypotéku zažádat u banky, která tuto licenci má.

Celá odpověď

Je nám 26 let, přítel loni dostudoval a jeho nástupní plat je 15 000 Kč čistého, já dostuduji letos. O práci se nebojíme, ale finančně naše zaměstnání není zatím příliš zajímavé (lékaři). Mé měsíční příjmy se více méně rovnají mým výdajům, přítel z výplaty po odečtení nájmu, stravy, mobilu a dopravy ušetří měsíčně asi 6 000Kč. Od roku 2007 máme založené stavební spoření s úrokovou sazbou 2%, cílovou částku máme každý na 1 mil. Kč. Já mám stavební spoření od února 2007 a za tu dobu jsem si naspořila 70 000Kč, přítel si založil spoření v září 2007 a naspořil si doposud 78 000Kč. Co se týká našich plánů. Letos plánujeme svatbu, kterou nám rodiče s větší části zafinancují. Do tří let bychom chtěli založit rodinu. Zvažujeme, kdy si pořídit vlastní bydlení, nejpozději však před nástupem na MD (nejsme zatím pevně rozhodnuti, kde budeme bydlet) a jakou formou financovat (ze stavebního spoření, nebo kombinace hypotéka a stavební spoření). Chtěli bychom 3 pokojový byt.

Vzhledem k tomu, že máte oba založeno stavební spoření, je ve hře několik variant financování – úvěry ze stavebního spoření, kombinace hypotéky a úvěru ze stavebního spoření nebo samotné hypotéky. Navrhuji propočítat možné varianty v rámci osobního finančního plánu, který zároveň zohlední všechny…

Celá odpověď

S přítelem jsme se rozhodli, že si postavíme dům. K dispozici máme 500 000 Kč, čili jsme uvažovali o hypotéce na dalších 500 000 Kč, (hodnota domu cca 1 300 000), avšak po konzultaci s finančním poradcem nám bylo doporučeno vzít si hypotéku na celý milion a naši úsporu ponechat jako pojistku pro nenadálé výdaje. Moje první otázka tedy zní, zda s tímto tvrzením souhlasíte. Dále bych se ráda zeptala, jelikož mi to není zcela jasné, pokud si půjčíme celý jeden milion s dobou splácení řekněme 20 let a fixací na 10 nebo 15 let, co se stane s úrokem po uplynutí fixace?

Ano, takové doporučení je velmi správné. Jestliže vám vychází v měsíčních finančních tocích rodiny, že celou splátku hypotéky bez problémů pokryjete, jděte do toho. Půl milionu, které nyní máte v rezervě, pak můžete investovat do dlouhodobých finančních instrumentů, např. akciových podílových fondů…

Celá odpověď

Máme s manželem dům v hodnotě 2,5mil. Kč. Máme na něj americkou hypotéku v hodnotě 320 000 Kč. Potřebujeme tuto hypotéku refinancovat a půjčit si 900 000 Kč, ale jsme v registru, i když máme v tuhle dobu splátky v pořádku. Myslíte, že máme u nějaké banky šanci? Ten zbytek peněz je na spotřebitelské karty.

V současné době jsou banky velmi citlivé na kredit svých klientů, proto bude pravděpodobně obtížné přesvědčit některou z nich k poskytnutí úvěru. Výsledek bude záviset na mnoha okolnostech a podmínky financování, pokud k němu dojde, budou zřejmě tvrdší, než je obvyklé. Daleko větší problém však…

Celá odpověď

Potřebujeme financovat výstavbu rodinného domu cca 1,7 mil. Kč. S manželem máme oba dva stavební spoření, manžel Raiffeisen a já s liškou, uzavřené v roce 2002 a 2003. Máme naspořeno na každém přibližně 180 000 Kč. Ve vlastnictví máme domek, který po dokončení stavby plánujeme prodat min. za 500 000 Kč. Manžel má příjem kolem 16 tis. Kč a já jsem na mateřské dovolené (7 600 Kč). Potřebujeme poradit, jakým nejrozumnějším způsobem financovat dům.

Rozumných variant je hned několik, konkrétní doporučení závisí ještě na dalších okolnostech, které v zadání nejsou uvedeny. Obecné pravidlo velí vzít na bydlení co nejvyšší možný úvěr a vlastní prostředky nechat pracovat ve vhodně zvoleném investičním portfoliu. To však závisí na výši splátky,…

Celá odpověď

Moje hypotéka u Hypotéční banky je příliš drahá. Splácím 1/2 dědictví - dům na venkově, dlužím cca 600 000 Kč a úrok je 6,18 % s roční fixací. Nyní mohu přefinancovat. Kterou banku by bylo rozumné oslovit a proč? V budoucnu - do 5 let se moje finanční situace může zlepšit - ráda bych zachovala možnost měnit podmínky splácení hypotéky. Uvažuji o MBank - fixace na 5 let.

Jak již zde bylo mnohokrát uvedeno, na těchto stránkách nedoporučuji ani konkrétní produkty, ani finanční instituce. Důvodem je fakt, že každé takové doporučení má nutně velmi omezenou platnost. Finanční domy neustále vymýšlejí nové a nové produkty a akce a slevy a kampaně, které mají jediný cíl –…

Celá odpověď

Chci stavět dům za cca za 2mil. K dispozici mám 1mil svůj (3x stavební spoření, v kterém nadále pokračujeme, + dary). Známý se zmínil o hypotéce přes pojišťovnu Axa. Říkal, že se nic nepřeplatí na úrocích (nebo tedy skoro nic) a po 30 letech budeme končit hypotéku se ziskem. Peníze se během splácení investují. No moc tomu nerozumím. Zní to až moc jednoduše, nezdá se mi to. Tak bych se Vás ráda zeptala, zda si vzít milion ze stavebka nebo jít třeba do tohoto.

Taková konstrukce, totiž splácení hypotéky prostřednictvím investičního životního pojištění, byly hitem tak před deseti lety. Pak si to pár lidí spočítalo. Ve skutečnosti životní pojištění je velmi nevhodný investiční nástroj. Důvody naleznete v článcích a poradně na těchto stránkách.Existuje ovšem…

Celá odpověď

S přítelem máme půl roční dcerku. Kupujeme domek. Přítel sjednal na sebe hypotéku. Hypoteční poradce chce, aby kupní smlouva byla pouze na přítele, přitom já budu splácet polovinu měsíční splátky z hypotéky. Mohu požadovat, aby kupní smlouva byla i na mou osobu, i když nejsem u banky vedena jako spoludlužník? Ještě se chci zeptat na pojištění nemovitosti. Jak se nejlépe orientovat při vybírání pojištění, na co si dát pozor?

Uvedený požadavek není oprávněný. Žadatelem o úvěr může být jen jeden z partnerů, zatímco na kupní smlouvě budou figurovat jako nabyvatelé oba dva společně. Téma Jak se orientovat při výběru pojištění majetku monitoruje článek Pojištění majetku.

Celá odpověď

V srpnu nám končí tříleté fixní období naší hypotéky, kde platíme 8300,- Kč měsíčně. Půjčili jsme si od banky ve výši 1490000,- Kč (cena nového bytu - 1990000,-Kč). Má cenu ukončit stavební spoření (115 000,-Kč) - umořit tou částkou tu hypotéku - došlo by ke snížení měsíční platby, s tím že si založíme nové stavební spoření?

Většinou je lépe ponechat hypotéku jak nejvýš možno a na co nejdelší dobu, přičemž své volné peníze necháte pracovat. Obecně totiž platí, že úrok za hypoteční splátku je nižší než výkon rozumně investovaných peněz, a tento diferenciál sazeb jde k Vašemu prospěchu. To však závisí na struktuře Vašich…

Celá odpověď



Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení